top of page
pavlosydorenko

“Too Small to Survive”?


Падіння банків “SVB” та “Signature” сприяло притоку депозитів до найбільших банків США. Логіка вкладників зрозуміла: уряд не дозволить системним установам збанкрутувати, потягнувши за собою у прірву фінансову систему країни та, без перебільшення, світу. Проте, як правило, ці вкладники не тримають гроші під матрацами, тому притік до великих фінансових установ (яких часто називають “Too Big To Fail” – занадто великі, щоб впасти) є наслідком відтоку від менших банків.

Отже, лунають заклики повністю захистити депозити в дрібніших банках, як це було у випадку SVB та Signature, тобто не застосовувати обмеження максимального розміру вкладів (наразі у США це $250 тис.). За підрахунком Insider, загальний розмір незастархованих вкладів (у всіх банках) – близько $1 трлн. На перший погляд, сума космічна, але спогади про наслідки кризи 2008 року допомагають повірити у ймовірність і такого сценарію.


Активи ФРС, трлн $ (в оригіналі – млн млн). Джерело: FRS

Графік показує розмір активів ФРС до кризи 2008 року, після неї та подальший стрибок як наслідок пандемії. Що це означає? Центральний банк скуповує цінні папери (як правило, державні – казначейські зобов’язання) з метою насичення фінансової системи та економіки в цілому необхідними грошовими коштами, що супроводжується також зниженням процентних ставок. Саме тому ми бачимо зростання вартості активів ФРС (за рахунок придбаних цінних паперів) з $0,9 трлн до $2,2 трлн протягом 2008 року та з $4,2 трлн до $8, 9 трлн протягом 2022-2021 років.

Отже, гіпотетично, $1,0 трлн – не проблема, якщо від цього дійсно буде залежати стабільність фінансової системи. Проте, зворотна тенденція протягом 2022 року, тобто зменшення вартості згаданих активів, свідчить не лише про перехід центрального банку від політики “дешевих” до політики “дорогих” грошей (зокрема, від “quantitative easing” до “quantitative tightening”) у боротьбі з інфляцією. Додатковий запас “вогневої міці” міг би знадобитись при боротьбі з більш складними дестабілізаційними явищами. І тут мова не лише про центральний банк, але й всю систему захисту фінансової стабільності.

Отже, цікаво буде побачити, чи правило “Too Big To Fail” трансформується у “Too Small To Survive” .

0 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page