top of page

Китай: геополітичні та економічні виклики

pavlosydorenko

Оновлено: 11 трав. 2023 р.

Окрім проходу червоною площею аж одного Т-34 часів Другої світової, подив 9 травня викликав також розвиток подій навколо Китаю, як в економічній так і дипломатичній площинах. По-перше, Канада оголосила персоною нон ґрата китайського дипломата, якого запідозрили у зборі інформації з метою втручання у виборчий процес. Пекін у відповідь вислав з країни канадського дипломата.


По-друге, стосунки Китаю з країнами Європи також переживають не найкращі часи, як і з Північною Америкою. Днями ЄС анонсував запровадження санкцій проти китайських компаній, які допомагають (допомагали) рф обходити #європейськісанкції та безпосередньо постачали товари, які могли бути використані у військовій сфері. Звісно, Китай погрожує не залишити такі дії без відповіді. Високопосадовці Німеччини також називають речі своїми іменами, говорячи, що так званий “нейтралитет” Китаю у війні між рф та Україною є фактичною підтримкою агресора. Італія, єдина країна Великої сімки, яка приєдналась до амбітної ініціативи Китаю під назвою “Один пояс, один шлях”, може згорнути співпрацю з Пекіном у цьому напрямку. Ображається Китай і на Австралію з Новою Зеландією, які, за його словами, саботують розвиток добросусідських відносин Китаю з країнами регіону. Як бачите, мало залишилось континентів, де Пекін безперешкодно може продовжувати реалізовувати свої геополітичні амбіції, в масштабності яких сумнівів не має.


По-третє, боротьба на економічному фронті, як завжди, не менш затята. Пам’ятаємо про запроваджені США, ЄС та низкою інших провідних країн заходи з підтримки “зеленої економіки” на національному рівні, зокрема у конкурентній боротьбі з Китаєм (#зеленийпротекціонізм #greendeal). Пекін у відповідь нарощує інвестиції у виробництво елементів живлення на території ЄС - другий за розміром ринок електромобілів у світі. Переважно, мова йде не про купівлю існуючих виробничих потужностей, а інвестиції у будівництво “з нуля” (greenfield). Отже, обрана стратегія заміщення китайського імпорту працює, робочі місця повертаються до ЄС. Далі очікуємо відкриття в Європі китайських підприємств з виробництва електромобілів.


Стурбованість викликають події навколо (обшуків) представництв міжнародних консалтингових компаній у Китаї під гаслом посилення національної безпеки, зокрема в частині захисту даних та інформації. Це може бути відповіддю на намагання США та низки інших країн обмежити доступ Пекіну до персональних даних їхніх громадян, особливо державних службовців, політиків тощо (зокрема, шляхом блокування популярних китайських додатків та мобільних застосунків). Звісно, це не сприяє покращенню бізнес-клімату в країні та створює значний дискомфорт для багатьох міжнародних інвесторів, принаймні з демократичної частини світу.


Варто також згадати про загальний стан економіки Китаю, процес післяковідного відновлення якої проходить більш повільно, ніж очікувалось, зокрема на це вказує зменшення імпорту до Китаю. Економіки ключових торговельних партнерів Пекіну також досі долають як наслідки пандемії так і спалаху рашизму, що позначається на динаміці експортних надходжень. 


Китайські керівники місцевого рівня активно намагаються залучити інвестиції суверенних фондів Близького Сходу та Азії задля фінансування економічного розвитку, на місцевому рівні. Цікаво, що Китай є одним з найбільших суверенних кредиторів бідних країн, особливо на Африканському континенті, але значна частка цих кредитів є (стане) проблемною і спроби Пекіна домовитись про вигідні для себе умови реструктуризації поки не дали результатів. Проте, більш важливий сигнал - рух на подальше зближення Китаю з країнами Близького Сходу.


PS:

До речі, #новісанкціїЄС можуть стосуватись і компаній з країн Середньої Азії, які протягом 2022 імпортували з ЄС рекордний обсяг чіпів, дронів та інших товарів, заборонених до ввезення на територію рф.

Comments


© 2023 by ЩОДЕННИК ЕКОНОМІСТА

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • tel
bottom of page